Projekt „Przyszłość Farmaceuty” (PF) jest realizowany na wydziałach farmaceutycznych w 8 miastach w Polsce. Tym razem przeniesiemy się do Lublina, gdzie 18 maja 2017r dr n. farm. Izabela Mahorowska-Kiciak z Lubelskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego przedstawiła wykład o strukturze i sposobie działania Inspekcji Farmaceutycznej. Poprzez projekt PF staramy się przybliżyć studentom perspektywy zawodowe po studiach, a także umożliwić kontakt z profesjonalistami z branży medycznej. Zapraszamy na wywiad z dr n. farm. Izabela Mahorowską-Kiciak!
Jaka jest Pani opinia na temat ustawy „Apteka dla Aptekarza”? Jakie zmiany zajdą po wejściu ustawy w odniesieniu do pracy farmaceuty i wymagań jakie stawiają przed nami pacjenci?
Zawsze podkreślam, że działalność apteki nie mieści się w pojęciu powszechnie rozumianej działalności gospodarczej, nastawionej wyłącznie na zysk. Apteka nie jest zwykłym sklepem, lecz placówką ochrony zdrowia. Uważam, że nie powinno być tak, że wykwalifikowany pracownik apteki już przy wejściu proponuje pacjentowi zakup dodatkowego produktu, przy kasie leżą następne, a osoba obsługująca proponuje jeszcze kupno dwóch produktów, w cenie jednego. Jestem przekonana, że zmiana ustawy Prawo Farmaceutyczne uporządkuje rynek apteczny i określi właściwą rolę apteki jako placówki ochrony zdrowia – oraz farmaceuty, jako gwaranta należytego zarządzania apteką. Przede wszystkim, zmiany pozwolą aptekarzom na to, by zgodnie z ich fachową wiedzą oraz zasadami etyki i deontologii zawodowej służyć pacjentom – nasz zawód jest przecież zawodem zaufania publicznego. Ponadto przyjęcie nowelizacji przybliża nas do standardów unijnych. Warto zauważyć, że podobne przepisy obowiązują w Niemczech, Austrii, Danii, Belgii, Hiszpanii i we Włoszech. Jestem przekonana, że ww. zmiana ustawy Prawo Farmaceutyczne pozwoli polskiemu farmaceucie spokojnie realizować misję zawodową. Absolwenci naszego wydziału, praktycznej sztuki aptekarskiej będą uczyć się od magistrów farmacji, a nie menadżerów, dla których lek jest towarem jak każdy inny.
Jakie są główne zadania na stanowisku inspektora Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego?
Główne zadania wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego polegają na kontroli aptek, działów farmacji szpitalnej , punktów aptecznych i placówek obrotu poza aptecznego. Dodatkowo, to także kontrola jakości produktów leczniczych, w tym leków recepturowych, czy kontrole stacji sanitarno-epidemiologicznych pod kątem przechowywania i wydawania podmiotom leczniczym szczepionek z tzw. kalendarza szczepień. Prowadzone są również rejestry: przede wszystkim krajowy rejestr aptek, rejestr zezwoleń na prowadzenie aptek ogólnodostępnych oraz rejestr zgód na uruchomienie apteki szpitalnej lub działu farmacji szpitalnej. Inspektorzy farmaceutyczni prowadzą także monitoring dostępności produktów leczniczych, w szczególności produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności. Co więcej, do naszych zadań należy kontrolowanie właściwego oznakowania i reklamy produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Z szerokiego zakresu obowiązków można też wymienić egzekwowanie zakazu prowadzenia reklamy aptek i punktów aptecznych oraz jej działalności, a także reklamy placówek obrotu poza aptecznego i ich działalności – odnosząca się do produktów leczniczych lub wyrobów medycznych. Kontrolowanie obrotu środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i prekursorami kategorii 1 to kolejne istotne zadanie jakie należy do GIF.
Z perspektywy studentów warto pamiętać, że to właśnie wojewódzki inspektor farmaceutyczny wydaje opinie dotyczące aptek, w których może być odbywany staż.
Pragnę podkreślić, że wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni przy wykonywaniu zadań Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej kierują się zaleceniami Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
Za jakie wykroczeniami GIF najczęściej nakłada sankcje na apteki?
Główne nieprawidłowości stwierdzane podczas kontroli aptek ogólnodostępnych to przede wszystkim:
- Brak farmaceuty w godzinach czynności apteki.
- Zjawisko tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków.
- Sprzedaż zbyt dużych ilości leków zawierających pseudoefedrynę.
- Zmiana w lokalu apteki.
- Nadmiar wystawianych recept farmaceutycznych.
- Przekroczenie uprawnień przez technika farmaceutycznego.
- Reklama aptek i ich działalności.
Młodzi absolwenci farmacji szukają ścieżek swojej kariery zawodowej, jakie warunki muszą spełniać by mogli pracować w Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym?
Zgodnie z przepisem ustawy Prawo Farmaceutyczne inspektorem farmaceutycznym może zostać każda osoba, która:
- spełnia wymagania przewidziane odrębnymi przepisami dla pracowników zatrudnionych w urzędach organów administracji rządowej,
- jest farmaceutą w rozumieniu przepisów ustawy o izbach aptekarskich,
- posiada co najmniej 5 lat praktyki zgodnej z kierunkiem wykształcenia
Jest to więc idealne miejsce pracy dla farmaceutów.
Serdecznie dziękujemy za poprowadzenie wykładu i rozmowę!
Opracowanie: Aleksandra Darocha, Paulina Kruk