W sierpniu odbył się 63 Kongres IPSF (International Pharmaceutical Students Federation). Wpisuje się on do historii w sposób szczególny ponieważ podczas Gali zwieńczającej Kongres Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji zostało uhonorowane tytułem najlepszej organizacji członkowskiej. Co więcej nasza Contact Person (CP) – Agata Gorska, pełniąca funkcję osoby koordynującej współpracę na linii PTSF -IPSF zdobyła tytuł najlepszej CP na świecie. Federacja reprezentuje aktualnie 350 000 studentów z 88 krajów. Jesteśmy zatem tym bardziej dumni z faktu docenienia wkładu PTSF w rozwój farmacji wśród tak nieprzeciętnego grona stowarzyszonych instytucji.
Kongres IPSF jako jedno z niewielu wydarzeń pozwala zgromadzić i poznać tak szeroki wachlarz reprezentantów organizacji z wielu często zupełnie odmiennych zakątków świata. Co za tym idzie umożliwia nawiązanie współpracy oraz czerpanie z wzajemnych doświadczeń aby przemodelować określone dziedziny farmacji, dając im szansę na progres. Uczestnicy poprzez udział w licznych aktywnościach rozwijają swoją świadomość i tolerancję kulturową. Zgromadzenie tak różnorodnej i wybitnej grupy uczestników pozwala także na ukazanie najnowszych osiągnięć nauki i medycyny na doskonałym poziomie.
Podczas warsztatów i sympozjów uczestnicy mieli szansę porozmawiać z prelegentami i innymi uczestnikami o nowych trendach w usługach farmaceutycznych, takich jak długoterminowa opieka, samoleczenie, edukacja pacjenta i wiele innych. Głównym założeniem było przybliżenie idei zapoczątkowanej przez WHO i określanej jako “7-gwiazdkowy farmaceuta”. Idea zakłada, że wzorcowy farmaceuty dopasowany do potrzeb współczesnego społeczeństwa powinien pełnić wiele ról: opiekuna, decydenta, świetnie komunikującego się lidera, menedżera, ucznia a zarazem nauczyciela.Liczne aktywności takie jak konkurs Opieki Farmaceutycznej czy Receptury Aptecznej skupiły uwagę uczestników na tym, jak wiele ważnych umiejętności musi rozwijać w sobie przyszły magister farmacji.
Podczas panelu poświęconego wizytom w szpitalach oraz ośrodkach przemysłu farmaceutycznego studenci mogli zaobserwować jak istotną role zajmuje ekologia w funkcjonowaniu tych placówek na Tajwanie.
Poprzez zrealizowanie Edukacyjnej Kampanii Społecznej wydarzenie promowało prawidłowe wzorce zachowań zdrowotnych, a wszyscy chętni mogli dodatkowo pobiec w maratonie zachęcając domatorów do uprawiania sportu.
Wszyscy Ci którzy przyjechali na Kongres z myślą o udziale w profesjonalnie przygotowanych treningach i szkoleniach mogli dołączyć do 2 sesji warsztatowych: Leaders in Training (LIT) i Coaching on International Relations(CIR).
Oba kongresy organizowane przez International Pharmaceutical Students’ Federation, w których brałam udział dały mi możliwość rozwinięcia wielu umiejętności. Przede wszystkim zyskałam globalną perspektywę możliwości zawodowych farmaceutów oraz poznałam wielu przyjaciół, którzy są także studnetami farmacji z krajów na całym świecie. Wykłady oraz warsztaty omawiają realne problemy naszego zawodu oraz przedstawiają pomysły i rozwiązania które już sprawdziły się w wielu częściach świata. Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji, jako najlepsza organizacja na świecie ma tutaj szczególną misję, ponieważ teraz to my jesteśmy wzorem dla stowarzyszeń z całego świata! Serdecznie zachęcam wszystkich do większego zaangażowania się w pracę w Federacji oraz wyjazdu na 64 Kongres IPSF, który odbędzie się w Mendozie, Argentynie w Lipcu 2018!
Agata Górska, Contact Person PTSF w kadencji 2016/2017
Ścisła współpraca z organizacjami działającymi w obszarze ochrony zdrowia jest dla nas niezmiernie ważna. Budując współpracę z organizacjami międzynarodowymi pragniemy kreować przyszłość farmacji poprzez reprezentowanie głosu studentów Farmacji w Polsce. Mamy również nadzieję, że ogromny sukces jaki udało się nam osiągnąć będzie jedynie początkiem drogi do aktywnego wdrażania wzorców w polityce zdrowotnej wypracowanych na arenie światowej.
Opracowanie: Paulina Kruk