Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji Oddział Kraków zaprasza serdecznie na spotkanie pod hasłem “Dzień Zdrowia z Farmaceutą”. Tematem przewodnim wydarzenia jest depresja. Choroba dotykająca nie tylko bezpośrednio chorego, ale również jego bliskich i całe środowisko. Często mylnie diagnozowana, czasem bagatelizowana. Chociaż problem depresji jest ostatnio coraz częściej nagłaśniany przez media, osoby nią dotknięte ciągle bywają stygmatyzowane lub marginalizowane. Warto pamiętać, że jest ona najczęściej występującym spośród zaburzeń psychicznych. Część z nas boryka się z tym problemem, a każdy z nas przynajmniej raz spotkał na swojej drodze kogoś cierpiącego z powodu tej choroby.
Jak rozpoznać depresję, a jak odróżnić ją od innych stanów obniżonego nastroju, które nie wymagają farmakoterapii? Jak stosować leki przeciwdepresyjne, kiedy można je odstawić oraz czym one są tak naprawdę? Jak należy wspomagać leczenie depresji, a jak nie powinno się tego robić? Na te pytania oraz wiele innych odpowiedź usłyszymy podczas wykładów, które przygotowaliśmy. To jedna z nielicznych okazji, by usłyszeć je z ust prawdziwych profesjonalistów. Oprócz zgłębiania tematów ściśle związanych ze zdrowiem psychicznym, otrzymamy wiele praktycznych informacji odnośnie leku roślinnego, suplementów diety oraz opieki farmaceutycznej w ogóle.
Konferencja odbędzie się 8 kwietnia w Krakowie
Wykłady poprowadzą:
Mgr Joanna Machalska – kierownik apteki ogólnodostępnej. Z dużym powodzeniem prowadzi opiekę farmaceutyczną w swojej aptece. To od niej dowiemy się czym tak naprawdę jest depresja, jak ją rozpoznać, a przede wszystkim o co pacjent może zapytać farmaceutę w aptece.
Dr Szczepan Mogilski – na co dzień pełni funkcję adiunkta w Katedrze Farmakodynamiki Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do jego zainteresowań należą działania niepożądane i interakcje leków, leki układu krążenia, leki OUN, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Podczas Dnia Zdrowia z Farmaceutą przedstawi wykład „Lek i suplement diety w depresji – co pacjent wiedzieć powinien”
Dr Joanna Chłopicka – starszy wykładowca Katedry Bromatologii Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opiekun działającego przy Katedrze Bromatologicznego Koła Naukowego dla studentów Wydziału Farmaceutycznego. Tytuł wykładu prezentowanego podczas wydarzenia to „Żywieniowe wspomaganie leczenia depresji”.
Dr Dagmara Wróbel – asystent Katedry Farmakognozji Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W szerokim kręgu zainteresowań Pani Doktor swoje miejsce znalazło również ziołolecznictwo. O tym też poprowadzi ostatni z zaplanowanych sobotnich wykładów – „Ziołolecznictwo w depresji”
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez
dr hab. Agnieszkę Skowron – Kierownik Zakładu Farmacji Społecznej Wydziału Farmaceutycznego UJ CM
dr hab. Marcina Kołaczkowskiego – Prodziekana ds. strategii i rozwoju Wydziału Farmaceutycznego UJ CM
Odnośnik do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/410539192645338/
Strona www: http://dzienzdrowia.edu.pl