Jednym z najważniejszych wydarzeń Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji jest Ogólnopolski Konkurs Opieki Farmaceutycznej. To właśnie z jego powodu studenci zbierają się, aby poszerzyć swoje wiadomości oraz usystematyzować wiedzę z zakresu farmakoterapii. Tegoroczna edycja odbyła się 29-31 marca w Lublinie i została poświęcona chorobom gastroenterologicznym, które stanowią bardzo ważny punkt w codziennej praktyce zawodowej farmaceuty.
Wydarzenie rozpoczęła prelekcja dr n. farm. Agnieszki Kowalczyk, która opowiedziała studentom, jak ważną rolę pełni farmaceuta w terapii chorób układu pokarmowego. Następny wykład skupił się na osi jelita-mikrobiota-mózg, a wygłosiła go dr hab. n. med. Hanna Karakuła-Juchnowicz. Oczywiście należy wspomnieć również o mgr farm. Annie Wyrwas, która przybliżyła nam najczęściej spotykane interakcje leków gastroenterologicznych w praktyce zawodowej farmaceuty. Uzupełnieniem części konferencyjnej była krótka prelekcja mgr. farm. Konrada Tuszyńskiego dotycząca weryfikowania źródeł informacji oraz wykład partnera Gedeon Richter, który przedstawił projekt pt. “Recepta na Sukces – zostań liderem farmacji”.
Punktem kulminacyjnym bez wątpienia był Konkurs Opieki Farmaceutycznej, którego publiczny finał odbył się na auli Collegium Maius, a Komisja Konkursowa śledziła poczynania uczestników. Specjalnie przygotowany pacjent-aktor opowiedział o swoich dolegliwościach i przyjmowanych lekach, a studenci w profesjonalny i zrozumiały sposób musieli zasugerować, w jaki sposób należy zmodyfikować farmakoterapię. Jest to niezwykle istotne, aby studenci już na etapie studiów potrafili dostosować optymalne połączenie leków, które w jak najmniejszym stopniu będzie powodowało działania niepożądane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjenta. Najlepiej temu zadaniu podczas Konkursu sprostała para studentek z Krakowa: Agnieszka Kaczkowska oraz Justyna Srebro, którym serdecznie gratulujemy!
Równolegle miał miejsce Konkurs Receptury Aptecznej, gdzie uczestnicy sprawdzili swoje wiadomości w teście, a następnie zmierzyli się z wykonaniem leku recepturowego. Chociaż sporządzanie leków recepturowych w XXI wieku stało się o wiele rzadsze, nadal są one nieodłącznym elementem pracy w aptece i mamy obowiązek przygotowywać je z należytą starannością. Do każdej recepty powinniśmy podejść z precyzją oraz dbałością o szczegóły. Właśnie z tego powodu Konkurs propaguje zwrócenie uwagi na zachowanie ostrożności podczas wszystkich czynności w czasie wykonywania leku recepturowego: od utrzymywania czystości, aż po zwrócenie uwagi na niezgodności pozorne. Najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie Izabela Budzyńska, która reprezentowała Lublin.
Panel edukacyjny uzupełniły warsztaty o różnorodnej tematyce. Studenci mogli dowiedzieć się, czym jest apiterapia, jak wyglądają badania prowadzone w ośrodku medycyny doświadczalnej, czym są kosmeceutyki wolnorodnikowe, jak zostać biegłym sądowy oraz w jaki sposób należy prowadzić suplementację w chorobie Hashimoto.
Uroczysty bankiet zwieńczył wydarzenie, a uświetnił go występ Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Była to doskonała okazja, aby zintegrować środowisko studentów farmacji i zawiązać nowe przyjaźnie. Uczestnicy zjazdu wrócili bogatsi nie tylko o cenną wiedzę, ale również spędzili weekend pełen emocji i dobrej zabawy.