Wiosna w tym roku będzie wyjątkowym okresem dla każdego studenta farmacji oraz farmaceuty. Wszystko za sprawą zbliżającego się III Ogólnopolskiego Konkursu Opieki Farmaceutycznej, który odbędzie się 29-31 marca w Lublinie. Do największego miasta po wschodniej stronie Wisły przyjedzie 130 członków Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji, aby pogłębić swoją wiedzę i przygotować się do świadczenia profesjonalnej i kompleksowej opieki nad pacjentem. Tematem przewodnim wydarzenia jest „Gastroenterologia w praktyce zawodowej farmaceuty”, zaś konferencja skupi się na „Bezpiecznej farmakoterapii schorzeń układu pokarmowego”. Co więcej, studenci z całej Polski będą rywalizować zgodnie z zasadą lege artis w Ogólnopolskim Konkursie Receptury Aptecznej.
Jako Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji wychodzimy naprzeciw wyzwaniom i staramy się uzupełnić wiedzę, aby być jeszcze lepszymi specjalistami w zakresie farmakoterapii. Właśnie w tym celu podczas części wykładowej dr n. farm. Agnieszka Kowalczyk opowie nam o roli farmaceuty w terapii chorób układu pokarmowego, dzięki dr hab. n. med. Hannie Karakule-Juchnowicz poznamy pojęcie psychobiotyków oraz ich wpływ na oś jelita-mikrobiota-mózg, co pomoże nam zrozumieć terapię depresji, zaś mgr farm. Anna Wyrwas, znana ze swojego bloga “Będąc Młodym Farmaceutą”, przedstawi najczęściej spotykane interakcje leków gastroenterologicznych w praktyce zawodowej farmaceuty.
Same prelekcje to nie jedyna atrakcja czekająca na zjazdowiczów. Ambitni studenci sprawdzą swoje umiejętności w Ogólnopolskim Konkursie Opieki Farmaceutycznej, rozpatrując skomplikowane przypadki poprzez analizę możliwych interakcji oraz problemów lekowych. Efekty ich starań będą oceniane przez starannie dobraną Komisję Konkursową. Po zakwalifikowaniu się do II etapu Konkursu drużyny przeprowadzą konsultację z pacjentem-aktorem. Publiczność złożona zarówno ze studentów, jak również doświadczonych magistrów farmacji będzie uważnie śledzić przebieg Konkursu. Wszystko po to, aby odpowiednio przygotować się do pracy, gdzie karta z nazwami leków przekształca się w prawdziwego pacjenta. Kilkaset metrów dalej na terenie Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej śmiałkowie starannie wykonają i opiszą lek recepturowy zgodnie z zasadami lege artis. Wiedza, umiejętności i precyzja zostanie dokładnie zweryfikowana. Całość uzupełnią różnorodne warsztaty, które poszerzą horyzonty oraz zaspokoją ciekawość. Studenci dowiedzą się między innymi: czym jest apiterapia oraz jakie perspektywy czekają na nich jako biegły sądowy.
Wydarzenie uświetni uroczysta gala, imprezy towarzyszące, zwiedzanie miasta i wiele innych atrakcji, które przygotowali organizatorzy. Integracja środowiska farmaceutycznego to równie ważny aspekt, a dzięki takim zjazdom zawiązujemy przyjaźnie na całe życie. Wierzymy, że takimi inicjatywami wspieramy nie tylko własny rozwój, ale także urzeczywistniamy idee, które zmieniają polską farmację.
Szczegółowe informacje na temat III Ogólnopolskiego Konkursu Opieki Farmaceutycznej można znaleźć na portalu Facebook: https:/www.facebook.com/ptsf.okof/.