Wielkimi krokami nadchodzi kolejna edycja inicjatywy “Skonsultuj z Farmaceutą”. Wiosenna akcja organizowana w 10 miastach Polski 23 marca 2019 r. odbędzie się pod hasłem choroby cywilizacyjnej, jaką jest nadciśnienie tętnicze.
Nadciśnienie tętnicze to narastający problem społeczeństwa. Szacuje się, że na świecie aż 1,2 miliarda ludzi posiada podwyższone ciśnienie krwi. Zdecydowana większość przypadków ma charakter pierwotny. Przyczyna nadciśnienia wtórnego jest znana – na przykład choroby nerek, gruczołów dokrewnych. O nadciśnieniu tętniczym możemy mówić, gdy wartość zmierzonego ciśnienia krwi w co najmniej dwóch odrębnych pomiarach jest równa lub wyższa niż 140/90 mmHg. Jeśli nie badamy się regularnie, istnieje spore ryzyko, że choroba przez długi czas nie zostanie wykryta, a co za tym idzie – nie poddamy się odpowiedniej diecie i farmakoterapii. Przyczyną tego jest brak specyficznych objawów. Najczęściej jednak pacjenci odczuwają bóle lub zawroty głowy, duszność, czy też bóle w okolicy serca. Aby jak najwcześniej wykryć chorobę, zaleca się samokontrolę poprzez regularne pomiary ciśnienia. Istotne jest też unikanie czynników ryzyka. Co prawda, nie jesteśmy w stanie wykluczyć czynników genetycznych, lecz możemy zniwelować inne aspekty przyczyniające się do rozwoju choroby. Do czynników prewencji należy m.in.:
- normalizacja masy ciała
- ograniczenie spożycia soli
- zwiększenie spożycia potasu
- umiarkowane spożycie alkoholu lub całkowite zaprzestanie spożywania go
- zaprzestanie palenia tytoniu
- unikanie sytuacji stresogennych
- aktywność fizyczna.
Chociaż wiedza społeczeństwa na temat nadciśnienia tętniczego znacząco wzrosła w ostatnich latach, niestety wciąż wiele osób ma ograniczoną świadomość, co przekłada się na większe ryzyko zachorowania. Ogólnopolski projekt ,,Skonsultuj z Farmaceutą – nadciśnienie tętnicze’’ ma na celu podniesienie wiedzy społeczeństwa na temat chorób układu krążenia, ich objawów, przyczyn i przede wszystkim – ich prewencji. Poprzez nasze działania chcemy podkreślić, jak istotne znaczenie ma opieka farmaceutyczna. Zwiększenie udziału farmaceuty w leczeniu, to szansa na optymalizację farmakoterapii, co przekłada się na efektywniejszą kurację. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w naszej akcji, podczas której członkowie Stowarzyszenia wraz z magistrami farmacji i innymi przedstawicielami zawodów medycznych będą oferować bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy we krwi czy wykonywać analizy składu ciała. Chętni będą również mogli skorzystać z konsultacji z farmaceutą, który odpowie na wszelkie pytania i wątpliwości dotyczące nadciśnienia tętniczego, również te dotyczące interakcji lekowych.
Autor: Patrycja Bojdo