Kariera w farmacji, już na etapie studiów, niesie ze sobą wiele emocji oraz okazji do zdobycia wartościowych doświadczeń. Na przykład takich jak zagraniczny staż w branży farmaceutycznej. Oprócz tego, że możemy nabyć praktykę zawodową, uczymy się samodzielności i kultury innego kraju, szlifujemy język obcy, a także zyskujemy profity w postaci wielu nowych, cennych znajomości. Brzmi zachęcająco, prawda? Tylko zaraz zaczynają się schody – trzeba znaleźć ofertę, nawiązać kontakt, przygotować dokumenty aplikacyjne, rozeznać się w wymaganiach… Niestety, nie jest to takie proste. Całe szczęście jest EPSA, a dokładniej – Individual Mobility Project!
,,Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy uwielbiają nowe wyzwania i podróże” – mówi Ruth Gatt z Malty, która odbywała staż w dziale European Consumer Healthcare Sales firmy GlaxoSmithKleine.
Individual Mobility Project (IMP) jest programem Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Farmacji (EPSA). Daje on możliwość zdobycia studentom ostatnich lat studiów oraz absolwentom farmacji z całej Europy dodatkowego doświadczenia w różnych obszarach farmacji. IMP łączy życie studenckie z początkiem kariery zawodowej.
„Przygotowanie niezbędnych dokumentów oraz aplikacji nie jest takie trudne, a może zostać hojnie wynagrodzone” – przekonuje portugalczyk João Cristovão, który swoją przygodę z IMP spędził na CM UJ w Krakowie.
W programie mogą wziąć udział absolwenci farmacji, którzy aplikują nie później niż 24 miesiące po otrzymaniu dyplomu oraz studenci farmacji na czwartym, piątym oraz szóstym roku studiów. Uczestnikami programu mogą być członkowie EPSA, czyli również osoby należące do Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji. Staż można podjąć w dowolnym kraju europejskim objętym ofertą z wyłączeniem Polski, a średni czas trwania wynosi od 3 do 12 miesięcy. Aktualna lista instytucji międzynarodowych, w których można odbyć praktyki wraz z terminami znajduje się na stronie internetowej Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Farmacji (EPSA). Wiele z tych staży oferuje możliwość przedłużenia. Aby aplikować należy wypełnić formularz na stronie, załączyć CV i list motywacyjny w języku angielskim. Wymagana jest dobra znajomość języka obcego – w zależności od kraju może być to angielski bądź język ojczysty danego państwa.
„Udział w programie IMP pomógł mi poznać i zrozumieć różne kierunki rozwoju farmaceuty w firmie farmaceutycznej, co miało duży wpływ na moją karierę w zawodzie w farmaceuty – bez wątpienia bardzo pozytywny!” – tak swój staż w European Consumer Healthcare Sales firmy GlaxoSmithKline w Londynie podsumowuje Bostjan Ceh ze Słowenii.
Firmy farmaceutyczne, instytucje międzynarodowe związane z ochroną zdrowia oraz uniwersytety medyczne na terenie krajów Europy wyrażają bardzo pozytywną opinię na temat tego programu. Podkreślają także, że komunikacja z EPSA przebiegała sprawnie i wszystko ze strony organizacji było dobrze zaplanowane.
Individual Mobility Project, poza zdobyciem doświadczenia zawodowego oraz możliwością pracy z profesjonalistami z różnych dziedzin farmacji, jest także okazją do podróżowania, odkrywania nowych miejsc i poznawania ludzi. Na zakończenie programu uczestnicy otrzymują certyfikaty „Europass Mobility” oraz „IMP Traineeship”, które są uznawane na obszarze Europy. Według studentów aplikowanie na te praktyki w trakcie studiów może być sposobem na przeżycie niezapomnianej przygody oraz szansą na odnalezienie swojej drogi życiowej.
Swoją historią z IMP podzieliła się z nami Dominika, absolwentka farmacji na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, która odbyła staż w dziale Business Unit Compounding firmy Fresenius Kabi we Frankfurcie.
„Zdecydowałam się wziąć udział w programie Individual Mobility Project (IMP) organizowanym przez EPSA, ponieważ liczyłam na to, że uda mi się dostać na praktyki za granicą i zdobyć doświadczenie w branży farmaceutycznej. Pod koniec swojego pobytu na Erasmusie aplikowałam poprzez stronę EPSA na jedną z ofert praktyk w firmie farmaceutycznej Fresenius Kabi we Frankfurcie w Niemczech. Jeszcze wtedy myślałam, że pobyt na Erasmusie będzie jednorazową przygodą za granicą, ponieważ nie za bardzo wierzyłam w możliwość dostania się na takie praktyki. Aplikacja wiązała się z wypełnieniem formularza na stronie, załączeniem swojego CV i listu motywacyjnego w języku angielskim. W trakcie rekrutacji pomagała mi Ania Kotowska, ówczesna National IMP Coordinator, odpowiadając na moje wszystkie pytania. Później wszystko potoczyło się bardzo szybko. Zostałam zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną na Skypie, którą przeprowadził mój przyszły opiekun praktyk. Tydzień później dostałam pozytywną odpowiedź i zaczęłam przygotowania do wyjazdu do Niemiec. Wiązało się to ze znalezieniem mieszkania we Frankfurcie, wzięciem urlopu dziekańskiego (pracodawca wymagał statusu studenta) i załatwieniem formalności związanych z pracą w Niemczech. We wszystkim pomagały mi osoby z firmy, dzięki czemu cały proces przebiegł bezstresowo.
1 października 2015 rozpoczęłam pracę w dziale Business Unit Compunding. W trakcie pierwszych tygodni pracowałam nie tylko w swoim zespole, ale miałam okazję wziąć udział w szkoleniach przygotowanych przez różnych pracowników placówki. Pozwoliło mi to od samego początku poznać firmę i różne aspekty pracy w firmie farmaceutycznej. Na początku pracy najbardziej zaskoczyło mnie pozytywne nastawienie pracowników, którzy pochodzą z różnych krajów (Niemiec, Francji, Włoch, Australii, Turcji). Taki wielokulturowe środowisko bardzo pomaga zaadaptować się do pracy w nowym kraju.
Praktyki we Fresenius Kabi nauczyły mnie przede wszystkim samodzielności, podejmowania decyzji i pracy w międzynarodowym zespole. Zadania mi powierzone pozwalają mi rozwijać swoje umiejętności związane z obszarem Compounding. Pod koniec lutego mija półroczny okres stażu, który zdecydowałam się przedłużyć o kolejne pół roku. Praktyki za granicą to nie tylko szansa zdobycia doświadczenia zawodowego. To również okazja do podróżowania, odkrywania nowych miejsc i poznawania ludzi.
Polecam wszystkim aplikowanie na praktyki w trakcie studiów, szczególnie osobom, które nie do końca wiedzą, co chcą robić po studiach. Jest to naprawdę fantastyczny sposób na przeżycie niezapomnianej przygody i znalezienie swojej drogi w życiu!”
Więcej informacji o programie znajdziecie na:
- Stronie internetowej EPSA
https://bit.ly/2LIIxMn - Stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji
https://bit.ly/2Lvssu9
Grafika
http://www.epsa-online.org/imp-training-placement-in-pharminvent/
Opracowanie: Małgorzata Grabowska