Pod koniec zeszłego miesiąca miało miejsce EPSA Summer University. W tym roku organizacja międzynarodowej konferencji przypadła Polsce. Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Oliwią Dobbek, która pełniła funkcję chairperson podczas tego wydarzenia.
Jakie zagadnienia zostały poruszone podczas tegorocznej edycji Summer University?
23. EPSA Summer University odbyło się 25-29.07.2023 w Warszawie. Tematem wydarzenia (Teamwork – Future of Interdisciplinary Healthcare) była przyszłość współpracy interdyscyplinarnej w sektorze ochrony zdrowia. Studenci mieli możliwość wziąć udział w sesji plenarnej połączonej z panelem dyskusyjnym, warsztatach oraz treningach umiejętności miękkich, a także wycieczce do firmy farmaceutycznej (Servier), oraz kampanii społecznej w Centrum Nauki Kopernik (W szczepionkę nie boli).
Przykładowe tematy warsztatów i treningów:
– Is it possible to live without eating and drinking?,
– The role of clinical pharmacist in multidisciplinary team,
– DISC – how to communicate and deal with everyone?,
– Communication in Different Levels.
Czym różniła się tegoroczna edycja od poprzednich?
Co roku EPSA Summer University organizowane jest przez inną organizację członkowską EPSA, a wydarzenie odbywa się w innym państwie. W tym roku pierwszy raz jako PTSF i pierwszy raz w Polsce od 2016 wydarzenie odbyło się w Warszawie.
To, co wyróżniało naszą edycję szczególnie, była zdecydowanie kampania społeczna koordynowana przez naszą obecną Wiceprzewodniczącą ds. Nauki i Edukacji PTSF (2022-23) oraz Public Health and Social Services Coordinator EPSA (2023-24) Julię Górnicką wraz z zespołem z Fundacji Ważne Sprawy – była to kontynuacja projektu i akcji edukacyjnej „W szczepionkę nie boli”, gdzie uczestnicy dyskutowali z przechodniami na temat dezinformacji dotyczącej szczepień.
Co było najtrudniejszego w organizacji Summer University?
Najtrudniejsza w organizacji Summer University była rejestracja uczestników na wydarzenie, którą dokończyliśmy bardzo późno. Do akceptacji uczestników zaangażowane było 41 organizacji członkowskich, a finalnie uczestników mieliśmy z 18 różnych państw. Dopiero po zakończeniu rejestracji mogliśmy ustalić dosłownie wszystkie logistyczne aspekty.
Co Cię najbardziej zaskoczyło podczas wydarzenia?
Najbardziej zaskoczyło mnie zainteresowanie, entuzjazm, a także to, ile pozytywnych uczuć uczestnicy wiązali z naszym wydarzeniem oraz jak wielu z nich pierwszy raz było w Polsce! Bardzo cieszymy się, że mogliśmy być częścią ich podróży. Z drugiej strony nie jestem zaskoczona, że wraz z komitetem głównym i pomocniczym daliśmy radę, ale zaskoczył mnie fakt, jak mało spaliśmy podczas całego wydarzenia oraz jak dobrze udało nam się to wszystkim ukrywać!
Czy uważasz, że każdy student farmacji powinien wziąć udział w Summer University? Dlaczego?
Udział w wydarzeniu międzynarodowym wiąże się z dużymi kosztami. Organizując takie wydarzenie w Polsce, mieliśmy szansę udostępnić je dla większej ilości osób.
Uważam, że każdy student należący do PTSF powinien choć raz pojechać na wydarzenie międzynarodowe. Mogłoby to być zarówno Summer University, Autumn Assembly, jak i Annual Congress EPSA, a także European Regional Symposium czy World Congress IPSF. Każde wydarzenie jest inne, ale na każdym zdecydowanie poznamy studentów farmacji z różnych stron świata, którzy tak jak my chcą poznawać inne kultury i budować przyjaźnie na kolejne lata.
EPSA Summer University na pewno pozostanie dla nas ważnym wydarzeniem, które będziemy chcieli długo wspominać!
Rozmowę przeprowadziła Julianna Pijaj