Tegoroczny Kongres Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji przeszedł do historii. Emocje zapewne już opadły, jednak my zachęcamy do ich ponownego przywołania – poprzez lekturę poniższego tekstu. A wszystkim tym, którzy nie uczestniczyli w wydarzeniu, obiecujemy, że w trakcie czytania tego artykułu poczują choć namiastkę atmosfery tamtych wydarzeń i dowiedzą się, jak to wszystko przebiegało. Gotowi?
Intensywny rok działań Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji został zwieńczony Kongresem ogólnopolskim, który odbył się w Łodzi w dniach 15-18 września 2022 roku. W ramach VI edycji tego czterodniowego wydarzenia poruszono tematykę udziału farmaceuty w terapii chorób psychicznych. Studenci farmacji z 11 Oddziałów PTSF mogli wziąć udział zarówno w panelu wykładowym, jak i warsztatowym. Dla miłośników nauki zorganizowano natomiast dwa konkursy. Podczas nich studenci zaprezentowali przed Komisją wyniki badań naukowych, które przeprowadzili w toku studiów farmaceutycznych.
Pierwszy z konkursów przebiegał pod postacią Sesji Plakatów Naukowych (SPN), na której uczestnicy zobrazowali wyniki swoich badań za pomocą posteru naukowego. Drugi natomiast obejmował prezentację własnego dorobku naukowego w formie prezentacji multimedialnej i nazwany został Konkursem Prac Naukowych (KPN). Wyniki obu rywalizacji wskazują na to, jak wyrównane starcie naukowe miało miejsce w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym w Łodzi. Ex aequo 1. miejsce w SPN zajęły Karina Jastrzębowska z PTSF Oddział Łódź oraz Justyna Fołta z PTSF Oddział Sosnowiec. Natomiast na 2. miejscu uplasował się Kacper Szymczak z PTSF Oddział Łódź. Konkurs Prac Naukowych także stał na wysokim poziomie. Komisja nie wyłoniła jednej zwyciężczyni, podobnie jak w przypadku Sesji Plakatów Naukowych, gdyż 1. miejsce zajęły dwie studentki – Urszula Bąk z PTSF Kraków oraz Kinga Wojewodzic z tego samego Oddziału. Równie dobrze zaprezentowała się Malwina Kot z PTSF Oddział Lublin, której przyznano 2. miejsce.
Na panelu wykładowym swoją obecnością zaszczycili liczni prelegenci, będący specjalistami w różnych dziedzinach branży farmaceutycznej. Dr hab. n. med. prof. Uczelni Magdalena Kotlicka-Antczak zwróciła uwagę na zdrowie psychiczne i zaburzenia, z jakimi muszą mierzyć się młodzi ludzie, ze zwróceniem szczególnej uwagi na okres pandemii SARS-CoV-2, a dr hab. Dorota Merecz wspomniała o lękach pocovidowych. Nieco więcej mogliśmy dowiedzieć się o traumie pokoleniowej, która, jak się okazuje, ma duży wpływ na nasz codzienny tryb życia. Wykład o tej tematyce przedstawiła mgr Paulina Danielak. Specjalistka w dziedzinie neuro-psychofarmacji i chronobiologii – prof. dr hab. n. farm. Jolanta Zawilska skupiła się natomiast na poporodowych zaburzeniach psychicznych oraz ich terapii. Wydarzenie nie odbyłoby się bez naszego Partnera Głównego – Polskiej Grupy Farmaceutycznej S.A., który specjalnie na Kongres PTSF przygotował wykład, wprowadzający studentów w świat hurtowni farmaceutycznej. Dzięki drowi Bartoszowi Kędzierskiemu mogli oni przekonać się, jaka jest rola farmaceuty w tej dziedzinie branży farmaceutycznej, co z pewnością otworzyło ich na nową ścieżkę kariery po studiach.
Oprócz części wykładowej studenci mieli okazję wziąć udział w warsztatach, skupiających się zarówno na umiejętnościach twardych, jak i miękkich (tzw. soft skills). Poruszono na nich m.in. tematykę nowoczesnych technik molekularnych w diagnostyce jednostek chorobowych i w monitorowaniu terapii. Zwrócono uwagę na profilaktykę zdrowia psychicznego oraz scharakteryzowano substancje psychoaktywne, jakie znajdują się w aptece. Trenerzy Szkoły PTSF starali się odpowiedzieć studentom na pytanie, jak odnaleźć drogę do samorealizacji oraz jak powinna wyglądać opieka nad pacjentem z zaburzeniami lękowymi, co z pewnością przyda się przyszłym farmaceutom w pracy zawodowej.
Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez uroczystej gali. Podsumowano na niej cztery dni konferencji oraz złożono podziękowania Oddziałowi łódzkiemu za cały trud i zaangażowanie, który włożył w organizację Kongresu. Był to odpowiedni moment, aby docenić pracę ustępującego Zarządu Głównego oraz Koordynatorów Ogólnopolskich PTSF z kadencji 2021/22, którzy dzielnie pracowali cały rok. Był to także czas na wyłonienie Primus Inter Pares – czyli najaktywniejszego członka PTSF, którym w tym roku okazał się Michał Szczypior z łódzkiego Oddziału. Natomiast na wyróżnienie zasłużyło miasto Wrocław, któremu przyznano tytuł najbardziej aktywnego Oddziału PTSF. Cała uroczystość przepełniona była aplauzem i dostarczyła uczestnikom dużo radości i wzruszeń.
VI Kongres zorganizowany w Łodzi nie tylko pozwolił studentom pogłębić wiedzę w zakresie roli farmaceuty w opiece nad pacjentami zmagającym się z różnymi zaburzeniami psychicznymi, ale także rzucił nowe spojrzenie na przyszłą pracę zawodową farmaceuty. Bez wątpienia pozytywnie wpłynął na nawiązywanie nowych relacji, co można sklasyfikować jako efektywny networking. VI Kongres PTSF w Łodzi z pewnością na długo zapisze się w historii wydarzeń Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji.
Olga Kruszyńska