Pewnie część z nas przynajmniej raz słyszała o medytacji. Według definicji jest to proces wprowadzania swojego umysłu w stan najwyższego skupienia, najczęściej wykonywany w postawie siedzącej. Praktyka wywodzi się ze wschodnich tradycji religijnych i filozoficznych, jednak obecnie jest na tyle popularna, że coraz rzadziej bywa z nimi kojarzona. Głównym założeniem medytacji jest utrzymywanie koncentracji. Wbrew pozorom nie zawsze oznacza to wymuszania konkretnych reakcji na określone bodźce.
Niekiedy jest wręcz przeciwnie – jak w przypadku idei mindfulness (pol. uważność). Można ją traktować jako pewnego rodzaju rozszerzenie pojęcia medytacji. Mindfulness jest określane jako stan umysłu, w którym obserwujemy nasze myśli, emocje oraz działania. Jest to, najprościej mówiąc, sposób na bycie bardziej obecnym i świadomym tego, co dzieje się w danej chwili przy jednoczesnym powstrzymywaniu się od dokonywania gwałtownych zmian w tym, co obserwujemy. Technikę tę można stosować jak w tradycyjnej formie medytacji – w postawie siedzącej, ale również podczas wykonywania innych czynności. Praktyką mindfulness może być na przykład spacer w parku, podczas którego w pełni podziwiamy otaczająca nas przyrodę. Może to też być uważne wsłuchiwanie się w muzykę, sprzątanie, gotowanie – właściwie wszystko na czym się w pełni skupimy.
W obecnych czasach nasze umysły są przepełnione przeróżnymi zmartwieniami i w efekcie nie zwracamy zbytniej uwagi na to, co dzieje się wokół nas. Natłok myśli sprawia, że jesteśmy przekonani, iż nie mamy czasu na nic innego niż nasze obowiązki. Związany z tym długotrwały stres prowadzi do poważnego wyczerpania, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Mindfulness może być sposobem na to, by sobie z tym poradzić. Wyrobienie nawyku bycia bardziej świadomym tego o czym myślimy, pozwala nam lepiej zrozumieć, dlaczego reagujemy na niektóre rzeczy w określony sposób. Po czasie możemy również zauważyć, ile tak naprawdę robimy w konkretnym celu a ile zupełnie niepotrzebnie. Dzięki technice mindfulness jesteśmy w stanie ocenić, z jakich myśli i działań możemy zrezygnować dla własnego zdrowia psychicznego i fizycznego.
To wszystko wydaje się na początku trudne, jednak jak wspomniano wcześniej, uważność nie wymaga skomplikowanych czynności i po czasie systematycznej praktyki, staje się nawykiem. Najlepiej zacząć od najprostszych ćwiczeń, które można wykonać w każdym momencie.
Przykładowo:
Technika „5 Zmysłów”
Znajdź:
- 5 rzeczy, które możesz zobaczyć,
- 4 rzeczy, które jesteś w stanie poczuć za pomocą dotyku,
- 3 rzeczy, które jesteś w stanie usłyszeć,
- 2 rzeczy, które możesz poczuć za pomocą węchu,
- 1 rzecz, którą możesz posmakować.
Spróbuj przede wszystkim zaobserwować rzeczy, na które zwykle nie zwracasz uwagi.
Piotr Skiba
Źródła:
- https://www.headspace.com/meditation
- https://en.wikipedia.org/wiki/Mindfulness
- https://www.forbes.com/sites/ccl/2012/01/23/three-keys-to-mindful-leadershipcoaching/#673d0b0613d7
- https://positivepsychology.com/mindfulness-therapy/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3679190/#R48
- https://greatergood.berkeley.edu/article/item/five_ways_mindfulness_meditation_is_good_for_your_healthhttps://coachcampus.com/